Ismered a teaszűrő történetét?
Egészen hihetetlen, hogy néhány ma már teljesen hétköznapi eszköz régen nem létezett és valakinek ki kellett találnia. Aztán a végsőkig tökéletesíteni. A teaszűrő is pontosan ilyen, talán a teázás egyik legegyszerűbb eszköze és még saját története is van. Ismerd meg!
A mindennapok
Ha végigsétálsz a szupermarketben vagy a teaboltokban és ránézel a filteres teákra, az a benyomásod támadhat, hogy a tea mindig is kis dobozokban, becsomagolva, eldobható teafilterekbe töltve érkezett. Ám a könnyen beszerezhető filteres teák előtt ott van a teaszűrő gazdag és érdekes története. Ez a gyönyörű kis eszköz évszázadokon át segített őseinknek élvezni a teát és a mai napig nagy hasznát vesszük. De mi a teaszűrő története?
A teaszűrő története: meglepődsz mire használták.
A különböző teázáshoz szükséges szerszámok és eszközök - például a teaszűrő - már az ókori történelemben megjelenik. Nincs személy, akihez köthetnénk a kitalálását, a legkorábbi modellek valószínűleg bambuszból készültek, majd később rozsdamentes acélt, ezüstöt, porcelánt, is használtak arra, hogy elkészítsék.
A kínai Tang-dinasztia idején egy „A tea klasszikusa” című kis könyvet írtak a teaeszközök leírásáról. Ebből az derül ki, hogy a teaszűrőket egyáltalán nem azért készítették, ami most a feladata, hanem azért készültek, hogy a buddhista szerzeteseknek segítsenek távol tartani az élőlényeket (például az apró bogarakat) a teából. A teaszűrőn ugyanis fennakadtak.
De ez még messze nem elég ahhoz, hogy elterjedjen. De akkor hogyan terjedt el?
Így terjedt el és lett státusszimbólum
Az, hogy a buddhista szerzetesek isznak valamit, és egy különleges tárgyat használnak arra, hogy kiszűrjék belőle a bogarakat, nos ez senkit nem érdekel az 1600-as években.
Mindaddig míg a teázás el nem jut a londoni és holland teakereskedőkön keresztül Európába. A gazdag brit (királyközeli) családok az egekbe növelték a tea - mint kedvenc italuk - népszerűségét, és nem telt el sok idő, mire a Nagy-Britanniában újonnan kialakult teafanatizmus átterjedt az amerikai gyarmatokra. Vele együtt terjedt el a teaszűrő, mely a tealevelek forrázására használtak.
És státusszimbólum lett. Hiszen amíg a buddhista szerzetesek arra használták, hogy sikerüljön megszűrni a bogarakat addig a gazdag európaiak szebbnél szebb és díszesebbnél díszesebb szűrőt használtak ezzel is mutatva a státuszukat.
Miért használták másra Angliában, mint Kínában?
Van egy megfontolandó üzleti ötletünk. Kínába ne akarj teaszűrőt eladni.
Végtelenül egyszerű miért ne. Mert nem használnak. Míg az angolszász országok és Európa igen. A magyarázat rendkívül egyszerű: amíg mi Európában inkább a fekete teát kedveljük (különösen igaz ez a 16-20. század köztre) addig Kínában a zöld teát fogyasztják. És amíg a fekete (és az európai tea) levelei apróra vannak vágva addig a kínai zöld tea levelei nagyok, könnyen észrevehetőek és öntés közben sem fognak a csészédben landolni. Míg a fekete tea minden bizonnyal ezt tenné.
Így és ezért terjedt el Európában a teaszűrő (melyet egy ideig kiváltott egy lukacsos kanál, ami arra volt hivatott, hogy kihalászd a teafüvet a teádból) és ezért nem Kínában. Nálunk is találsz többféle szűrőt, akár különleges alakú teatojásokat. Nézd meg a kínálatunkat!