Hogyan készítsünk jó teát?

2011. május 11. - 15:05
Hogyan készítsünk jó teát?

Ha valaki a tea élvezetének akar hódolni, annak egy szaküzletet kell felkeresnie és tanácsot kérnie. Ha előnyben részesíti az illatos, könnyed teafajtákat, akkor a darjeeling-i vagy a nepáli teák felelnek meg számára. Azonban ha az erős, testes teákat szereti, akkor az assami, kenyai vagy ceyloni teákat válassza. Minél magasabban fekszik a termőterület, annál finomabb, könnyedebb és illatosabb a tea. Mindez a zöld teára is igaz. Adja át magát az élvezeteknek, és engedje, hogy egy életen át mind újabb és újabb íz, és illatélmények varázsolják el.

A teakészítés lépései:
1. A friss, hideg vizet forraljuk föl!
2. Készítsük elõ a teáskannát: öblítsük át forró vízzel, hogy felmelegedjen. A tealeveleket szabadon beleszórhatjuk a kannába, de használhatunk különbözõ szűrőket is, ezek segítenek majd a megszabott idõ leteltével kiemelnünk a teafüvet a kannából.
3. A felforrt vizet öntsük a tealevelekre! Fekete és oolong teához legtöbbször forrásban levő vizet használunk, zöld és fehér teákhoz alacsonyabb hőmérsékletűt. Ilyenkor pár percig várunk, amíg a felforrt víz lehül a megfelelő hőmérsékletűre, és ekkor öntjük a kannába. A leöntött tealeveleket megmozgatjuk, hogy átjárja őket a víz, a levelek kisimuljanak, teljes legyen a kioldódás. Vigyázzunk, hogy ne hagyjuk túl sokáig állni a leforrázott teát! A különféle teák eltérő áztatási idõ alatt oldódnak ki. A tea erõssége nem a tea áztatási idejétől, hanem a felhasznált tea mennyiségétõl függ, a hosszú áztatás a savasságot és keserűséget fogja növelni. Így, ha túl sokáig áztatjuk a teát, az keserű és fanyar lesz. Ha túl kevés ideig, ízetlen, vizenyős lesz (nem oldódnak ki a megfelelő íz- és aromaanyagok). 2-5 perc áztatási idő alatt a tea legfontosabb alkotórészei éppen megfelelő mértékben oldódnak ki. 5 perc után a keserűbb összetevők kioldódása kezdődik, s a tea élvezeti értéke egyre csökken. Mindenki másként szereti a teát, így érdemes személyre szabottan kipróbálni, melyik teát milyen hosszú ideig és milyen hőmérsékletű vízzel kell áztatni a számunkra legkedvezőbb íz és illat eléréséhez. Tulajdonképpen minél több fűbõő fõzzük a teát, annál ízesebb kell legyen - a főzet ereje és sűrüsége azonban felső határt szab a teafű felhasználásnak. Azért érdemes törekedni a maximum elérésére - a kínaiak is ezt teszik a Kung-fu teaszertartás szerint elkészített teák esetében: sok füvet áztatnak (többször is) igen rövid ideig.
A kész teát ízesíthetjük tej, tejszín, cukor, méz hozzáadásával. De egy hozzá nem illő ízesítõanyag el is fedheti a tea erdeti íz- és zamatanyagait. A citrom kiváló középmagasságon termett ceyloni teákhoz, a tejszín a kövér, selymes ízű Assamokhoz - fordítva viszont katasztrófális az eredmény. Mint fentebb már említettük sok zöld és oolong tea többször is leönthető - ez a minőség jele, s noha ezek a teák drágábbak, mégis elmondható (7-8000 forintos határig mindenképp!), hogy minél drágább a fű, annál olcsóbb egy csésze belőle nyert ital. Hiszen ilyenkor a már egyszer leforrázott levelekre friss, forró vizet öntünk és új főzetet nyerünk. Ha az új ital nem elég erős és illatos, az áztatási időt meghosszabíthatjuk, a felhasznált víz hőmérsékletét emelhetjük. Nagyon ritkán akad többször leforrázható fekete tea is - ilyen nálunk a Keemun Royal Mao Feng vagy a Guangxi Golden Leeaf.

Vízhőmérsékletek és áztatási idõk:
- Fekete tea: 100 fok, 3-5 perc
- Darjeeling First Flush: 90 fok, 2-3 perc
- Oolong tea: 80 fok, 1-3 perc
- Japán zöld tea: 60-70 fok, 1-1,5 perc
- Kínai zöld tea: 70-80 fok, 2-3- perc
- Ízesített tea: 100 fok, 3-5 perc
- Gyümölcstea: 100 fok, 8-10 perc

Vízminőség
Jó tea jó vízből készíthető. Legkiválóbb a hegyi források vize. A palackozott szénsavmentes ásvány és forrásvizek is megfelelőek - zöld tea számára amennyiben lágyak, közepes vagy alacsony ásványtartalmúak. A legjobb általunk kóstolt ásványvíz (és ami hazánkban kapható, mind végigpróbáltuk) az olasz Vera - nem is csoda, tulajdonképp gleccservízről van szó. Persze használhatunk csapvizet is - sőt, fekete teák esetén ennek nincs alternatívája, amennyiben nincs rossz íze és megfelelõ a keménysége is. A csapvíz minősége még egy nagyobb város esetén is erõsen ingadozik a különbözõ helyszínek függvényében. Egy olyan nagy vízrendszert, mint a budapesti, melybe több tucat kút és forrás vize kerül be különbözõ pontokon és talán milliónál is több csapon folyik ki különbözõ intenzitással, állítólag lehetetlen számítógéppel modellezni. Csak az öreg szakik tudják megmondani, és ők is csak érzésre, hogy mi hová fog folyni, ha valamit itt meg ott elzárunk. Végül - desztillált vizet inkább pálinka higításhoz használjunk, mert hiányoznak belőle az ásványi anyagok és ez a teát furcsán ízetlenné teszi.