Használj vagy ne használj teafiltert?

2022. május 18. - 08:05
Használj vagy ne használj teafiltert?

Nemrég írtuk egy cikkben, hogy a teafiltereket teljesen véletlen találták fel, azóta evidens, hogy használjuk: a teát (legtöbbször) valamilyen tartóban, filterben áztatás után fogjuk fogyasztani. De mi az igazság a teafilterekről? Kellenek a teázáshoz, vagy feleslegesek? Utánajártunk!

 

Használd vagy sem?

Bár a teagourmand-ok szerint a teafilter felesleges, mert a tealevelet magát kell leforrázni, vízbe rakni, az igazság valahol középen van. A teafilterek kényelmesek, rendet tartanak a teák között és gyorsabbá és egyszerűbbé teszik a főzést. Azok, akiknek a kényelem a fontos, vagy még csak most ismerkednek komolyabban a teázással, teljesen egyértelmű, hogy szükségesek. A teamesterek viszont általában lenézik őket a minőséggel kapcsolatos problémák miatt.

De akkor mi az igazság?

 

Egyáltalán mi a teafilter? Beszéljük meg!

Technikailag a teafilterek olyan kis, porózus tasakok, amelyek szárított leveleket, virágokat vagy gyógynövényeket tartalmaznak, amelyeket forró vagy forrásban lévő vízben áztatnak a tea elkészítéséhez. A teafiltereket a teák széles skálájához használjuk, beleértve a valódi teákat és a gyógyteákat is. (Azért írtunk „valódi teákat” és gyógyteákat, mert a valódi teák a Camellia sinensis növény leveleiből készült teák (beleértve a fehér teát, a zöld teát, a sárga teát, az oolong teát, a pu-erh teát és a fekete teát is) a gyógyteák minden más növényből készülnek, és olyan népszerű kedvenceket tartalmaznak, mint a gyömbértea, az almatea és a kamillatea.)

A teás zacskók szűrőpapírból vagy élelmiszeripari műanyagból készülnek. Régen (vagy mostanában az elegánsabb teáknál) selyemből is készülnek, bár a selyemről úgy tartják, hogy gátolja az ízek teljes kibontakozását. 

A teazsákok lényegében egyszerűsített teafőzőként működnek. Gyakran tartalmaznak egy zsinórt, amely lehetővé teszi a könnyű eltávolítást és egy kis címkét a főzési utasításokkal. A legtöbbjük papírrostból és más biológiailag lebomló anyagokból készül.

 

A teafilter története

Kínában már a nyolcadik század közepén használtak kezdetleges teafiltereket (a zacskók papírból készültek, egyenként varrták őket) ám nyugaton először az 1900-as évek elején. Két nő - Roberta C. Lawson és Mary Molaren - nyújtotta be az első szabadalmat a "tealevél-tartóra". Ők varrott hálós szövetet használtak, hogy a tealevelek kitágulhassanak és átjárhassák az ízt, miközben kényelmesebbé tették a teafőzést. Igaz addigra már rengetegen használták ezt a megoldást, de a két élelmes nőhöz köthetőek legkönnyebben.

A technológia hamar elterjedt és azóta szinte mindenki használja a teafiltereket.

 

A teafilter előnyei

A legfontosabb előny a kényelem. Elég csak berakni a teafiltert a forró vízbe és szinte magától elkészül a tea: nem kell hozzá többféle teakészítő eszköz és szertartás sem: egyszerűen csak elkészíted. (Fontos, hogy a tea kimérve van a zacskóban, ezért az íze is megbízható lesz és mérned sem kell)

Nem hagy rendetlenséget: milliószor leírták már, hogy állandóan rohanunk, semmire nincs időnk, vágyjuk a kényelmi megoldásokat. A teafilter az. Egyszerűsíti a teafőzést.

A teafilter előnye, hogy tökéletes a jeges teához is. Belátható, hogy a jeges teát macerás lenne (és hosszú ideig tartana) levelekből és gyümölcsökből elkészíteni, hiszen azok a jeges vízben nehezen adnának ízt. A teafilter segít, hiszen forró teát készítesz vele, amit lehűtesz és utólag adsz hozzá extra gyümölcsöket hidegen. Így más ízt kapsz.

 

A teafilter hátrányai

Nem mindenki szereti a teafiltert. Vannak, akik szerint bezárod a teát, és a kis teafilterek gyengébb ízt eredményeznek, úgyhogy azt javasolják, hogy használj nagy tasakokat. A nagy tasakok használata minimalizálja ezt a hátrányt. A nagy és laza tasakok biztosítják, hogy a leveleknek elegendő helyük legyen megduzzadni így több ízt tudnak leadni. A piramis alakú teafilterek pedig különösen hasznosak, mivel a tealevelek szabadon lebeghetnek oldalirányban és függőlegesen is bennük.

Van, akiknek még a teafilter színe is számít, ők azt javasolják, hogy keresd a fehérítetlen teafiltereket, hogy megakadályozd az ízek vegyi anyagok keveredését, és azt, hogy megváltoztassák az ízhatást. Egyesek odáig mennek, hogy szerintük a hővel lezárt teafilterek jobbak, mint a fémkapcsokkal ellátott, mivel a fém befolyásolhatja az ízeket. 

Bár mi igazán szeretjük a finom teát nem vagyunk filterellenesek, mert kényelmesebb, gyorsabb és könnyebb így elkészíteni a teádat. Ha igazi teafogyasztóvá válsz, úgyis elhagyod majd a filtereket.

Csodás teákkal várunk itt: https://tea.hu/